ژنتیک بنیان

بیماری های ژنتیکی

به بیماری هایی که در اثر یک یا چند تغییر (اصطلاحاً جهش) در سطح ژن­ها یا کروموزوم­ها رخ می­دهند، بیماری ژنتیکی گفته می شود. اگر کل اطلاعات ژنتیکی که از والدین به ارث می­رسند را به یک کتاب تشبیه نماییم، کروموزوم­ها فصول آن کتاب و ژن­ها جملات و پاراگراف های موجود در هر فصل می­باشند. تغییر در فصول یا جملات این کتاب منجر به بیماری­های ژنتیکی می­شوند. لذا این بیماری­ها را می توان بر اساس  میزان تغییرات و اثرات نهایی آن­ها بصورت زیر تقسیم بندی نمود:

  • بیماری­های تک ژنی
  • بیماری های چند ژنی یا چند عاملی
  • ناهنجاری­های کروموزومی

ژنتیک بنیان

بیماری­های تک ژنی

به بیماری­هایی که به علت تغییر در یک ژن رخ می­دهند، تک ژنی گفته می شود. به عبارت دیگر تغییر یک جمله یا پاراگراف در کتاب اطلاعات ژنتیکی به تنهایی می­تواند منجر به بیماری ­گردد. بیش از ده هزار بیماری تک ژنی نظیر SMA، تالاسمی، هموفیلی و … تا به حال شناسایی شده است. در هر بارداری خطر ابتلای جنین به یکی از این بیماری­ها، تقریبا یک درصد می باشد. این میزان در ایران به علت نرخ بالای ازدواج های خویشاوندی، بیشتر تخمین زده می شود.

ژنتیک بنیان

بیماری­های چند ژنی یا چند عاملی

به بیماری­هایی که در اثر ترکیب چند ژن با عوامل محیطی ایجاد می­گردند، چند ژنی یا چند عاملی گفته می­شود. به عبارتی دیگر تغییر چند جمله یا چند پاراگراف در سطح کتاب اطلاعات ژنتیکی، ما را مستعد ابتلا به چنین بیماری­هایی خواهد نمود. این بیماری­ها (سرطان ها، بیماری های قلبی-عروقی، دیابت و ….) به عنوان اصلی­ترین علت مرگ و میر در سطح جهان طبقه بندی می گردند. با آگاهی از وضعیت ژنتیکی شخص می تواند تا حد امکان با کاهش عوامل محیطی، از رخداد چنین بیماری­هایی پیشگیری نماید یا بروز آن­ها را به تاخیر بیاندازد.

ژنتیک بنیان

ناهنجاری­های کروموزومی

به هر گونه اختلال در تعداد یا ساختار کروموزوم­ها (مجموعه­ای از ژن­ها) ناهنجاری­های کروموزومی گفته می­شود. چنین اختلالاتی مشابه حذف یا اضافه شدن فصلی از کتاب اطلاعات ژنتیکی می­باشد. شدت این ناهنجاری­ها، بستگی به نوع تغییر، میزان تغییر و محل رخداد آن دارد. لذا در برخی موارد منجر به مرگ جنین در سه ماهه اول بارداری و در دیگر موارد اختلالات ذهنی و جسمی شدید مثل سندروم داون، ناباروری و سرطان خواهد شد.

آزمایشات ژنتیک

در نظر بگیرید این امکان وجود داشته باشد که ذره بینی در دست بگیرید و بتوانید تمامی فصول و کلمات کتاب اطلاعات ژنتیکی خود را بررسی کنید. این اقدام، همان انجام آزمایشات ژنتیک است که گامی مهم و حیاتی در تشخیص، درمان و یا پیشگیری از بیماری های ژنتیک می باشد. این آزمایشات در دو بخش ژنتیک مولکولی (بررسی ژن­ها) و سیتوژنتیک (بررسی کروموزوم­ها) انجام می پذیرد.